Yağ fiyatlarındaki artışı kuyumcu vitriniyle anlattı

​Son zamanlarda gıda ürünleri arasında yağ fiyatlarında uygulanan orantısız zamma dikkat çekmek isteyen kuyumcu esnafı, altın vitrinine sıvı yağ bıraktı.

Diyarbakır’ın merkez Sur ilçesinde Murat Şenyiğit isimli kuyumcu esnafı, altın ve dolardaki artışın yanında günlük zam eklenen sıvı yağ fiyatlarına dikkat çekmek amacıyla takı ürünlerini sergilediği vitrinine 5 litrelik sıvı yağ yerleştirdi.

Yaptığı ilginç protestonun sebebini anlatan Şenyiğit, “Son bir aydır altın ve doların fiyatı müthiş bir şekilde yükseliyor. Biz dikkatimizi altın ve dolara çevirmişiz ama diğer taraftan gıda ürünlerinden yağ da altınla yarışmış durumda. Hemen hemen altın ve yağın fiyatı birbirine çok yaklaştı.” dedi.

Dikkat çekmek amacıyla sıvı yağı süs niyetine vitrinine bıraktığını belirten Şenyiğit, “Amaç; halk, aradaki farkı görsün ve tepkisini göstersin. Fiyatları yükselen sadece yağ değil, bütün gıdaların fiyatı yükselmiş. Bu artışlar hem bize hem de piyasaya yansıyor.” ifadelerini kullandı.

Esnaf iş yapamaz duruma geldiğini söyleyen Şenyiğit, “İş olmayınca ister istemez kuyumculara da yansıyor. Beş litrelik yağın kilosu 3 gün önce 100 TL iken, bugün 130 TL’dir. Daha kaliteli markalara bakıldığında 160, 170 ve 200 TL’ye yakın fiyatlar çıkıyor.” şeklinde konuştu.

Yağın vitrinde olmasının mizaç açısından dikkat çektiğini dile getiren Şenyiğit, “Kimileri fotoğraf kimileri de durumlarda paylaşıyor. Çok kişinin ilgisi çekti. Bizim amacımız da yağın fiyatının düşmesidir. Mutfağımızda gereken bir gıda ürünüdür. Bu şekilde belki yağ fiyatının düşmesini sağlarız.” dedi. haberfaktor

Bu Haberi Paylaşın