Ukranya’ya Silah Yardımı

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile ABD Başkanı Joe Biden arasında video konferans yoluyla gerçekleştirilen görüşmeye ilişkin açıklama yaptı.

Sullivan, Biden’ın Rusya lideri Putin ile görüşmesinde ABD’nin Ukrayna’ya silah yardımı yapacağını söylediğini açıkladı.

Sullivan, görüşmenin ana konusunun Ukrayna olduğunu dile getirerek “Biden ile Putin arasındaki müzakere doğrudan ve samimiydi. Başkan Biden, Devlet Başkanı Putin ile net ve doğrudan konuşma fırsatını memnuniyetle karşıladı” dedi.

Sullivan, “Biden, Putin’e Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesi halinde ABD’in Kiev’e ilave savunma yardımı yapacağını söyledi. Putin, Kuzey Akım-2’de gazın aktığını görmek istiyorsa Ukrayna’yı işgal etmemeli” değerlendirmesini yaptı.

ABD’nin Minsk Anlaşmasının ilerletilmesine yardımcı olmaya hazır olduğunu anlatan Sullivan, “ABD, Normandiya Formatına destek amacıyla Minsk Anlaşmasını ilerletme çabalarını desteklemeye hazır” dedi.

Rusya Devlet Başkanı Putin ve ABD Başkanı Biden’ın bugün video-konferans yöntemiyle gerçekleştirdiği görüşme Moskova saatiyle 20.10’da (TSİ ile aynı) sona ermiş, görüşme 2 saatten fazla sürmüştü. haberfaktor

Bu Haberi Paylaşın