Turkovac acil kullanım onayı aldı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yerli inaktif Covid-19 aşısı Turkovac için acil kullanım onayı alındığını duyurdu.

Bakan Koca, yerli coronavirus aşısı Turkovac’ın bugün itibarıyla acil kullanım onayı aldığını ve seri üretime başlandığını belirterek, “Bugün itibarıyla Covid-19 aşısı üreten 9 ülkeden biri olduk” dedi.

Gelecek haftadan itibaren aşının tetkiklerinin biteceğini belirten Bakan Koca, gelecek hafta sonundan itibaren başta şehir hastaneleri olmak üzere yıl bitmeden yaygın kullanıma geçileceğini söyledi.

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’ndan yapılan açıklamada, “Dünya Sağlık Örgütü ve T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından bulaşıcı hastalıklar kapsamında kabul edilen Covid-19 pandemisi ile mücadele kapsamında kullanılması planlanan, Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı (TÜSEB) desteğiyle geliştirilen ilk yerli ve milli inaktif Covid-19 aşısı ‘Turkovac’, halka hızlı erişiminin sağlanması için “Acil Kullanım Onayı” kapsamında değerlendirilmiştir. Bilimsel değerlendirmeler sonucunda, T.C. Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumunca ilgili aşı için Acil Kullanım Onayı verilmiştir.” denildi. haberfaktor

Bu Haberi Paylaşın