Kanada’da başörtülü öğretmen işten atıldı

Quebec şehrindeki bir okul, ilkokul öğretmenin işine, başörtüsü taktığı gerekçesiyle son verdi.

Kanada’nın Quebec  şehrinde bulunan okulda çalışan öğretmenin işine, başörtüsü taktığı gerekçesiyle son verildi. Okul yönetimi, Bill-21 Yasası nedeniyle başka seçeneklerinin olmadığını belirtti.

Şehrindeki Chelsea İlköğretim Okulunda görev yapan 3. sınıf öğretmeninin işine, 21 Haziran 2019’da yürürlüğe giren Bill-21 Yasası kapsamında son verildi.

3 Aralık Cuma günü öğretmenin artık ders vermeyeceğini okul tarafından gönderilen bir e-posta ile öğrendiği ve bazı velilerin, kararın ardından öğretmene destek olmak amacıyla okul dışında gösteri düzenlediği ifade edildi.

Batı Quebec Okul Kurulu Geçici Başkanı Wayne Daly yaptığı açıklamada, “Konuştuğum Batı Quebeclilerin çoğu Bill-21 yasasına karşı, niyetlerimizi ve duygularımızı hükümete bildirdik. Hükümet içindeki eğitim sisteminin bir parçası olarak ilin yasalarına uymak bizim sorumluluğumuzdur. Quebec hükümetine temel insan hakları bağlamında Bill-21 yasasına karşı olduğumuzu ve yasanın “etik dışı” olduğunu aktardık.” ifadelerini kullandı.

Kanada’nın Quebec eyaletinde, 21 Haziran 2019’da yürürlüğe giren Bill-21 yasası ile kamu sektörü çalışanlarının işteyken başörtüsü, haç veya kipa gibi dini içerikli semboller takması yasaklanmıştı. haberfaktor

Bu Haberi Paylaşın