İslam düşmanı Zemmour karşıtları Paris’te protesto düzenledi

Zemmour’a karşı düzenlenen eylemlerde 48 kişi gözaltına alındı.

Fransız polisi, Paris ve banliyösü Villepinte’de Fransa cumhurbaşkanlığına aday olan gazeteci Eric Zemmour’u protesto eden 48 protestocuyu gözaltına aldı.

Yetkililerin açıklamalarına göre, göstericilerin gözaltına alınmasına ek olarak, güvenlik güçleri “protesto sırasında güvenlik çemberini ihlal etmek” suçundan 46 kişiye para cezası verdi.

Zemmour’un ilk seçim öncesi mitinginin yapıldığı Villepinte’deki sergi kompleksinin alanında polis geniş güvenlik önlemleri aldı.

Radikal sağcı gazeteci Eric Zemmour, salı günü Fransa cumhurbaşkanlığına bağımsız aday olarak aday olma niyetini açıkladı. Konuşmasında, ülkeye göçmen akışını sınırlama ve “Fransa’yı Fransızlara iade etme” niyetinde olduğunu söyledi.

Zemmour, ülkeyi yeniden sanayileştirme ve işsizliği azaltma gibi vaatlerde bulunuyor.

Fransa’da seçimler 10 ve 24 Nisan 2022’de iki turlu olarak yapılacak.

İslam düşmanlığıyla biliniyor

İslam düşmanı kimliğiyle de bilinen Zemmour, geçtiğimiz yıl, “Müslümanların yeni doğan çocuklarına Muhammed ismini vermelerini yasaklayacağım.”  şeklinde skandal ifadelerde bulunmuştu.

Zemmour, geçtiğimiz günlerde de “Başkalarının aksine ben İslam ve İslamcılık arasında ayrım yapmıyorum. İkisi aynı şey. Ancak İslam ve Müslümanlar arasında ayrım yapıyorum. Tüm Müslümanları asimile olmaya, hukuki ve siyasi kural empoze eden İslam’ı uygulamayı reddetmeye çağırıyorum.” ifadelerini kullanmıştı.

Zemmour, Yahudilere 1789’da söylenen “Yahudilere ulus olarak hiçbir şey vermemeliyiz, Yahudilere birey olarak her şeyi vermeliyiz” şeklindeki ifadenin Müslümanlar için geçerli olduğunu iddia etmişti. 

haberfaktor

Bu Haberi Paylaşın