İngiltere Omicron nedeniyle alarm seviyesini yükseltti

​İngiltere makamları, Omicron varyantının ülke genelinde yayılması nedeniyle, oluşan tehdit seviyesini 3’ten 4’e çıkardı.

İngiltere, Kuzey İrlanda, Galler ve İskoçya’nın baş sağlık yetkilileri, Omicron varyantının ülke genelinde yayılması nedeniyle, oluşan tehdit seviyesini 3’ten 4’e çıkarma kararı aldı. Ülkede tehdit seviyesi 5 kademeden oluşuyor.

Yetkililer, ilk verilere göre Omicron varyantının delta varyantından çok daha hızlı yayıldığını ve aşıların yeni varyanta karşı daha az etkili olduğunu ifade etti.

Sağlık yetkilileri ayrıca İngiltere’de ikamet edenlerin mümkün olan en kısa sürede 3’üncü doz aşı almaları gerektiğini vurguladı.

Yetkililer maske, mesafe ve hijyen kurallarına da riayet edilmesi; test yapma ve hastalık belirtilerinde tecrit uygulamasına gidilmesini istedi.

İngiltere’de Omicron

Ülkede şu anda Coronavirus’ün Omicron varyantı ile toplam 3 bin 137 enfeksiyon vakası tespit edildi ve bunların 1239’u son 24 saatte belirlendi. 

İngiltere Sağlık Bakanı Sajid Javid, geçtiğimiz gün gerçekte bu rakamın şimdiden 10 bin vakaya ulaşabileceğini belirtti. 

Birleşik Krallık Sağlık Güvenliği Ajansı önceki gün, Omicron varyantının yayılma hızının mevcut seviyesinde kalması halindne, yıl sonuna kadar ülkede yaklaşık 1 milyon kişinin enfekte olacağını duyurdu. Ayrıca, Aralık ortasına kadar, bu varyantın İngiltere’de baskın hale gelebileceği ifade edildi. haberfaktor

Bu Haberi Paylaşın