Hollanda’da artan Omicron vakaları nedeniyle yeni önlemler alındı

Ülkede geçici hükümetin Başbakanı Mark Rutte, Covid-19 ile mücadelede, Omicron varyantı vakalarının artması nedeniyle yarından itibaren 4 hafta tam kapanma uygulanacağını açıkladı.

Rutte’nin, Omicron varyantının yayılmasını durdurabilmek için açıkladığı ek önlemler çerçevesinde, yarından itibaren 14 Ocak’a kadar tam kapanma uygulamasına geçilecek.

Açıklanan önlemlere göre, temel ihtiyaçların temin edildiği market, kasap, manav, fırın, eczane, benzin istasyonu, kütüphane gibi yerlerin dışındaki tüm dükkân ve mağazalar, güzellik merkezleri, berber, kuaför, masaj salonları, dövmeciler, sinema, müze, tiyatro, eğlence parkları ve hayvanat bahçeleri kapatılacak.

Tüm kademedeki okullar 20 Aralık ila 9 Ocak 2022 arasında kapalı kalacak. Sonrası için 3 Ocak’ta yeniden değerlendirme yapılacak.

Temel ihtiyaçların temin edildiği yerler 05.00-20.00 saatlerinde açık kalabilecek. Profesyonel futbol müsabakaları seyircisiz oynanmaya devam ederken, içeride yapılan tüm spor faaliyetleri durdurulacak.

Evlerde 13 yaşından itibaren en fazla 2 misafir kabul edilecek, dışarda ise en fazla 2 kişi bir arada bulunabilecek. Noel kutlamalarının yapıldığı 24, 25 ve 26 Aralık’ta ve yılbaşında hanelerde ve dışarda en fazla 4 misafire izin verilecek.

Evden çalışma tavsiyesi, sosyal mesafe uygulaması, toplu taşıma ve kapalı alanlarda maske şartı devam edecek. haberfaktor

Bu Haberi Paylaşın