Hollanda’da artan Omicron vakaları nedeniyle kısmi kapanma süresi uzatıldı

Hollanda’da, Covid-19 salgınında artan vaka sayıları ve Omicron varyantının yayılmasının önüne geçebilmek için kısmi kapanmanın 1 ay uzatıldı.

Hollanda’da geçici hükümetin Başbakanı Mark Rutte, Covid-19 vakalarındaki yüksek artışa karşı alınan ek önlemleri açıkladı. Rutte, kasımda getirilen 3 haftalık kısmi kapanmanın 1 ay daha uzatılarak 14 Ocak 2022’ye kadar devam edeceğini belirtti.

Omicron varyantının etkilerinin henüz bilinmediğini belirten Rutte, “Endişelenmek ve dikkatli olmak için yeterince sebep var.” dedi.

Rutte, 24 Aralık’ta başlaması öngörülen okul tatili bir hafta öne çekildi. Buna göre ilkokullar 17 Aralık Cuma son derslerini görecek ve sonrasında 3 haftalık tatile ayrılacak.

Ülkede 14 Ocak’a kadar uzatılan tedbirlere göre, mağaza ve dükkanlar akşam saat 17.00’den itibaren kapatılacak. Kafe, restoran ve lokantalar ile süpermarketler ise 05.00 ile 20.00 saatlerinde açık kalabilecek. Düğün gibi farklı etkinlikler sadece 05.00 ile 17.00 arasında organize edilebilecek. Üniversitedeki yüz yüze eğitim 75 kişilik grupları aşmayacak şekilde devam edebilecek.

Profesyonel spor müsabakaları, eczaneler ve petrol istasyonları için saat sınırlanması uygulanmazken, amatör sporlar 17.00’den sonra yapılamayacak. haberfaktor

Bu Haberi Paylaşın