Evsizler ve sokak hayvanlarının soğuktan korumak için iki genelge yayımlandı

​İçişleri Bakanlığı, Türkiye genelinde etkili olan soğuk hava nedeniyle 81 il valiliğine “Kalacak Yeri Olmayan Vatandaşlar” ve “Sokak Hayvanları” konulu iki ayrı genelge gönderdi.

İçişleri Bakanlığının “Kalacak Yeri Olmayan Vatandaşlar” konulu genelgesine göre tüm il ve ilçelerde barınma ihtiyacı bulunan kişiler tespit edilerek bu kişilere uygun barınma alanları sağlanması istendi.

Bu kişiler öncelikli olarak kamu kurum ve kuruluşlarının misafirhanelerine yerleştirilecek. Kamu kurum ve kuruluşlarının misafirhanelerinin yetersiz kalması durumunda anlaşmalı pansiyon, otel gibi yerlerde herhangi bir ücret alınmadan konaklamaları sağlanacak. 

Söz konusu kişilerin sağlık kontrolleri yapılarak ihtiyaç duydukları yakacak, temel gıda, giyim, sağlık gibi ihtiyaçları giderilecek.  Sosyal sorumluluk kampanyaları ile bu kişilere destek olunmasına yönelik farkındalık artırılacak.

“Sokak Hayvanları” konulu genelgede ise hayvanlara karşı işlenen suç ve kabahatlerin engellenmesi, işlenen suç ve kabahatlerin karşılıksız kalmaması ve hızlı müdahale edilebilmesi amacıyla ihbar, şikayet ve istek mekanizmasının etkin kullanıldığı Hayvan Durum İzleme (HAYDİ) mobil uygulamasının hayata geçirildiği hatırlatıldı.

Genelgede, kış mevsimi koşullarının günlük hayata olumsuz etkilediği belirtilerek, sokaklarda yaşayan barınma ve beslenme imkanı bulunmayan, sahipsiz ve güçten düşmüş hayvanların korunması gerektiğine vurgu yapıldı.

Bu doğrultuda, valilik ve kaymakamlıkların yerel yönetimlerle koordinasyon kurarak sokak hayvanlarının beslenmesi, barınması ve veterinerlik hizmetlerinin sağlanmasına yönelik tedbirler almasını istedi. haberfaktor

Bu Haberi Paylaşın