Eğitim alanında Afrika ülkeleriyle iş birliği anlaşmaları imzalandı

Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, 3. Türkiye-Afrika Ortaklık Zirvesi’nde Afrikalı mevkidaşlarıyla bir araya geldi. Zirvede Türkiye ve Moritanya arasında eğitim anlaşması imzalandı.

3. Türkiye-Afrika Ortaklık Zirvesi kapsamında Türkiye ile Moritanya arasında eğitim anlaşmasına imza atıldı.

Anlaşma, İstanbul Kongre Merkezi’nde zirve kapsamında bir araya gelen Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer ile Moritanya Millî Eğitim ve Eğitim Sisteminde Reform Bakanı Mohamed Melainine Eyih tarafından imzalandı.

Bakan Özer, buradaki konuşmasında Afrika Kıtası’yla ilişkiler ve iş birliğinin geliştirilmesinin çok boyutlu dış politikanın temel ilkelerinden birini oluşturduğunu söyledi.

Afrika ülkeleriyle son yıllarda gelişen ilişkilerin Türkiye dış politikası için bir başarı öyküsü olduğuna vurgu yapan Özer, “Afrika’ya Açılım Politikası süreci, bugün başarıyla tamamlanmış ve ticaret hacminden siyasi diyalog mekanizmalarına, eğitim faaliyetlerinden ekonomik yatırımlara kadar birçok alanda hızlı ilerleme sağlanmıştır.” dedi.

Türkiye-Moritanya eğitim ilişkilerinin 2005 yılında imzalanan teknik bir anlaşma çerçevesinde yürütüldüğüne dikkati çeken Özer, “Eğitim alanında imzalanan anlaşmalar, ilişkilerimizin temelini oluşturmaktadır. Yeni anlaşmaların, bizlere yeni perspektifler katacağı ve iş birliği alanları açacağı malumunuzdur. Bu kapsamda, müzakereleri daha önce yapılmış ve eğitim ilişkilerimizi daha ileri bir boyuta taşıyacak olan Eğitim İş Birliği Anlaşması’nı imzalamak için burada bulunmaktan ziyadesiyle memnuniyet duyuyorum.” ifadelerini kullandı.

Özer, eğitim ilişkilerini geliştirecek söz konusu anlaşmanın hayırlara vesile olmasını dilerken kardeşlik ve karşılıklı güven üzerine dayanan ilişkilerin eğitim alanında önümüzdeki dönemle birlikte daha da derinleşeceğine inandığını sözlerine ekledi.

Bakan Özer, Cibuti Eğitim ve Mesleki Eğitim Bakanı Moustapha Mohamed Mahamoud, Siera Leone Teknik ve Yükseköğrenim Bakanı Alpha T. Wurie, Nijer Millî Eğitim Bakanı Rabiou Ousmane, Somali Eğitim, Kültür ve Yüksek Öğretim Bakanı Abdullahi Abukar Haji, Fildişi Sahili Eğitim ve Okuma-Yazma Bakanı Mariatou Kone ve Kongo Cumhuriyeti İlk, Orta ve Teknik Öğretim Bakanı Tony Mwaba Kazad ile ayrı ayrı görüştü.

Bakan Özer’e görüşmelerde bakan yardımcıları Petek Aşkar, Ahmet Emre Bilgili, Sadri Şensoy ile Din Öğretimi Genel Müdürü Nazif Yılmaz, Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Nazan Şener, Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürü Cevdet Vural, Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürü Cemal Yıldız da eşlik etti. haberfaktor

Bu Haberi Paylaşın