Bakan Soylu’dan “Tahir Güven” açıklaması

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Tahir Güven’i öldürüldüğü olayda pusu kuran Mehmet Miraç Dinç’i, HDP Şırnak Milletvekili Hüseyin Kaçmaz’ın evinde yakaladıklarını” söyledi.

Bakan Soylu, TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, Şırnak’ın Cizre ilçesinde eski AK Parti İlçe Başkanı Cihan Güven’in kardeşi Tahir Güven’in öldürülmesi olayını anlattı.

4 Aralık’ta yaşanan olayı hatırlatan Soylu, “Bu katliam aynen Ahmet Budak, Aydın Ahi ve Aydın Muştu’nun katliamı gibiydi. Bizim İlçe Başkanımızın kardeşi olan, oranın kanaat önderlerinden Tahir Güven gece yarısı bir komployla öldürüldü. Peki, kim öldürdü ve niye öldürdü? Gecenin bir yarısı, onu bir yere çağırıp pusu kurdular. Pusu kuran Mehmet Miraç Dinç’i, HDP Şırnak Milletvekili Hüseyin Kaçmaz’ın evinde yakaladık.” dedi.

Mehmet Miraç Dinç’in, YPS’li olduğunu ve PKK tarafından atandığını bildiren Soylu, PKK’nin, öldürme talimatını Suriye’den verdiğini açıkladı.

Mehmet Miraç Dinç ile HDP Van Milletvekili Sezai Temelli, HDP Şırnak Milletvekilleri Nuran İmir, Hüseyin Kaçmaz ve Hasan Özgüneş’in yer aldığı fotoğrafı milletvekillerine gösteren Soylu, “Bu katliamların hesabını vereceksiniz. Burada demokrasi güzellemeleri anlatmakla bu milleti aldatamayacaksınız, hesabını vereceksiniz. Siz insanları, çocukları anasız babasız bıraktınız. PKK’nın oyuncağı ve uşağısınız. Hepiniz, Kürt kardeşlerimize çektirdiklerinizin hesabını vereceksiniz, kaçamayacaksınız. Kürtler sizden nefret ediyor” diye konuştu. haberfaktor

Bu Haberi Paylaşın