Avusturya’da Bir Doktor Yanlış Bacağı Kesti

Avusturya’da bulunan bir hastanede görev yapan cerrah doktor yaşlı bir hastanın yanlış bacağını kestiği için mahkeme kendisine para cezası verdi.

Yukarı Avusturya eyaletinde bulunan Freistadt’taki bir hastanede yaşlı bir hastayı tedavi eden cerrah doktor bacağı kesilmek zorunda olan hastanın yanlış bacağını işaretledi ve ameliyatta yanlış bacağını kesti.

Sol bacağı yerine sağ bacağı kesilen hastaya yapılan yanlış operasyonu ancak 2 gün sonra fark ettiler.

Yapılan hata pansuman değişikliği sırasında fark edilince hastaya diğer bacağının da kesilmesi gerektiği söylendi. Hastane, yapılan hata için ‘Bir dizi talihsiz durumun sonucu’ açıklamasını yaparken kamuoyundan özür diledi.

Cerrah ise mahkemede ameliyathanedeki komuta zincirinde bir kusur olduğunu söyledi. Neden sol bacağı yerine sağ bacağının işaretlediği sorulunca ise ‘Bilmiyorum.’ dedi

43 yaşındaki doktor, Linz’de gerçekleştirilen mahkeme kararı ile ağır ihmalden suçlu bulundu ve mahkeme kendisini 2 bin 700 Euro para cezasına çarptırdı. Hasta, mahkeme gerçekleşmeden önce öldü. Bu sebeple hastanın eşine ise 5 bin Euro tazminat ödenmesi kararı verildi.

haberfaktor

Bu Haberi Paylaşın