Avrupa Birliği Dışişleri Bakanları Brüksel’de bir araya geliyor

Avrupa Birliği ülkelerinin dışişleri bakanları, 16 Aralık’ta düzenlenecek AB Liderler Zirvesi öncesinde Belçika’nın başkenti Brüksel’de bir araya gelecek.

13 Aralık’ta yapılacak AB Dışişleri Bakanları Toplantısı’nda Rusya’nın Ukrayna sınırı yakınındaki askeri faaliyetleri sonrası son durum, Belarus, Afganistan’dan çekilmesinin ardından ortaya çıkan gelişmeler, bu bağlamda AB’nin Orta Asya ülkeleriyle ilişkileri, AB-Afrika ilişkileri, Etiyopya ve Venezuela gibi konularının ele alınması bekleniyor.

AB yetkilileri, 2014’te Rusya’nın Kırım’ı yasa dışı ilhakı ve Ukrayna’nın doğusunda çıkan olayları hatırlatarak o dönemde alınan yaptırım kararlarının etkili olduğunu, örneğin Mariupol kentine Rusya yanlısı silahlı grupların girmesinin engellendiğini belirtiyor.

Daha önce ABD yönetimi, bankacılıkta uluslararası fon transferi sistemi olan SWIFT işlemlerine Rusya’nın erişiminin kesilebileceği sinyalini vermişti. AB ise Rusya’ya karşı atabileceği adımlar hakkında henüz çok fazla işaret vermedi.

Belarus konusunda ise daha önce AB’nin bu ülke hakkında uygulamaya başladığı yaptırımların etkili olduğu ve bu ülkeden AB ülkelerine göçmen akışının durduğu belirtiliyor.

AB bakanları, geçen yaz NATO’nun Afganistan’dan çekilmesi sonrasında Taliban’ın yönetimi alması ve ardından meydana gelen gelişmeleri de değerlendirecek. haberfaktor

Bu Haberi Paylaşın