Asgari Ücret Görüşmesinde ilk Toplantı Yapıldı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, yaptıkları anket sonucu işverenlerin yaklaşık yüzde 34’ünün asgari ücretin 3 bin 501 TL ile 3 bin 750 TL arasında olması gerektiğini belirttiğini söyledi.

Asgari Ücret Tespit Komisyonunun ilk toplantısı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının ev sahipliğinde toplandı.

Toplantıda öncesinde konuşan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, enflasyondaki dalgalanmada emekçiyi koruyacaklarına söz verdiklerini söyledi.

Bilgin, “Kur ve enflasyon istikrara kavuşacaktır. Bunlar makro göstergeler değildir. Esas makro gösterge büyümedir.” dedi.

İşverenler endişeli!

Bakanlığın yaptığı asgari ücret anketinin sonuçlarını da paylaşan Bilgin, “Araştırmayı 26 şehirde yaptık. Muhtelif sektörlerde 604 işletmeyle görüştük. İşverenlerin yaklaşık yüzde 34’ü asgari ücretin 3 bin 501 TL ile 3 bin 750 TL arasında olması gerektiğini belirtti. İşverenlerin yüzde 74’ünün asgari ücrette artış oldukça işten çıkarmaların artmasından endişeli olduklarını gördük.” dedi.

Bilgin, asgari ücret tespit sürecinin dört oturumla tamamlanmasını düşündüklerini belirtti.

“Asgari ücretten vergi alınmaması kadar insani başka bir şey yoktur”

Daha sonra konuşan Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat, Türkiye’de ucuz emek üzerine kurulan bir ekonomik sistemin olduğunu ifade etti.

İçinde bulunulan şartlarda asgari ücretle dört kişilik bir ailenin geçinmesinin mümkün olmadığını vurgulayan Irgat, “Bakanımızdan umutluyuz. İşveren de ilk defa enflasyon üstü bir artışı savunuyor. Hükümet de buna dikkat çekiyor. Bundan memnuniyet duyuyoruz. Vergi oranlarına yönelik düzenlemeleri de destekliyoruz. Asgari ücretten vergi alınmaması kadar insani başka bir şey yoktur. AGİ düzenlemesiyle bu konunun çözülebileceğini düşünüyoruz. TL’nin değer kaybını üzüntüyle karşılıyoruz.” ifadelerini kullandı.

TİSK Genel Sekreteri Akansel Koç ise konuşmasında, asgari ücret belirlenirken ekonomi ve işletmelere etkilerinin de göz önüne alınması gerektiğini, asgari ücretin sadece asgari ücretle çalışanları değil, tüm çalışanları ilgilendirdiğini kaydetti. 

haberfaktor

Bu Haberi Paylaşın